Ziua Persoanelor în etate la Buțeni, Hîncești

Recent, cu binecuvîntare Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, la Centru Crestin-Ortodox social-misionar „FILOCALIA” din sat. Buțeni, r. Hîncești, au fost invitați bătrînii din sat cu vîrsta de 80 de ani cu prilejul ZILEI PERSOANELOR ÎN ETATE. Aici bătrînii au primit o deosebită căldură duhovnicească, o felicitare și un cadou duhovnicesc din partea fondatorului Centrului – preotului Vasile PREPELIȚA. Bătrînii au fost impresionați foarte mult de invitația și grija Bisericii față de dînșii și de deschiderea acestui Centru minunat și de bisericuța amenajată din cadrul Centrului.

Tinerii voluntari veniți la acest eveniment au pregătit colete pentru persoane vulnerabile, au facut lista și le-au împărțit mergînd cu părintele prin sat.