Faptele milosteniei la Azilul de bătrîni din com. Sărata-Galbenă, raionul Hîncești

Recent, cu binecuvîntare Preasfințitului Petru, episcopul de Ungheni și Nisporeni, în duminica a V-cea din Postul Mare,, parohul biserici „Nașterea Maicii Domnului” din sat. Buțeni, r-nul Hîncești, preotul Vasile Prepelița, împreună cu enoriașii și gospodinele din sat s-au deplasat la Azilul de bătrîni din com. Sărata-Galbenă, r-nul Hîncești.

Aici 68 de bătrîni au avut parte de o masă consistentă pregătită de către creștinele din satul Buțeni, cu deosebită dragoste. S-au pregătit mai multe feluri de mîncare tradițională moldoveneasca ca bătrînii să simtă grija și căldura celor ce vin în fiecare an în perioada Postului Mare cu o masă de sărbătoare.

Multumim tuturor care au pregătit aceste bucate gustoase, tuturor care au jertfit produse, bani, care au organizat transport, plecăciune tuturor! Dumnezeu să vă aibă în pază!