A 5-a zi de pelerinaj – vizitarea Mănăstirii Hozeva

Sîmbătă, 19 octombrie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, în cea de-a cincia zi a pelerinajului, dimpreună cu grupul aflați în Țara Sfântă, s-au închinat cu multă evlavie și bucurie sufletească la mai multe sfințenii, vizitând locurile sfinte stabilite în programul pelerinajului.

Locurile vizitate și la care s-au închinat Ierarhul cu pelerinii a fost Mănăstirea Cuviosului Gheorghe Hozevitul, unde Ierarhul dimpreună cu pelerinii au citit acatistul Cuviosului Ioan-Iacob Hozevitul, după care s-au închinat la moaștele acestui cuvios părinte. Apoi s-au închinat la celelalte moaște și sfințenii din această mănăstire.

De aici, Înaltpreasfinția Sa dimpreună cu pelerinii s-au deplasat Mănăstirea Gornenski, unde s-au închinat la sfințeniile din această mănăstire.

La toate locurile vizitate, s-au citi pericopele evanghelice, care fac mărturie despre acestea. De asemenea, la toate locurile de sfințenie, Înaltpreasfinția Sa, dimpreună cu întregul grup de pelerini, s-au rugat pentru pacea și sănătatea, dar și mântuirea sufletească a cinului preoțesc și monahal, dar și pentru toți dreptmăritorii creștini, din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, cât și din întreaga noastră țară.

Totodată Ierarhul pomenea în mod particular, rugându-se pentru toți cei ce au dorit să fie pomeniți de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, în Țara Sfântă.