Stareţul Mănăstirii Putna, Arhimandritul MELCHISEDEC (Velnic), în vizită la Centrul Eparhial al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni

Miercuri, 12 februarie, 2020, în a doua jumătate a zilei, Stareţul Mănăstiri Putna, jud. Suceava, România, Arhimandritul MELCHISEDEC (Velnic), a fost în vizită la Centrul Eparhial al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni.

Astfel, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, l-a întâmpinat pe Părintele Stareţ cu drag. Apoi s-au închinat în Catedrala Episcopală „Sf. Bn. Knz. Alexandru Nevschi”, din mun. Ungheni, unde Preasfinţia Sa a vorbit Părintelui Stareţ şi celor care l-au însoţit, despre istoricul Catedralei Episcopale. Apoi, Preasfinţia Sa, l-a informat pe distinsul oaspete despre lucrările demarate dar şi proiectele ce vor fi materializate în cuprinsul Centrului Episcopal. Totodată, în incinta Centrului Eparhial, Preasfinţitul PETRU, au  pus în discuţie cu Părintele Stareţ MELCHISEDEC diverse întrebări duhovniceşti.

La finalul vizitei, Preasfinţitul PETRU, ia oferit în dar, Părintelui Stareţ MELCHISEDEC o frumoasă Cruce Pectorală, ca semn de apreciere şi frumoasă amintire a acestei vizite. La rândul său, Stareţul Mănăstirii Putna, i-a oferit în dar Preasfinţiei Sale o icoană cu Sfântul Ierarh Iacob Putneanul şi o carte voluminoasă cu istoria Mănăstirii Putna, vestita ctitoriei voievodală a măreţului domnitor, Ştefan cel Mare şi Sfânt.

Părintele Stareţ a adus sincere şi sufleteşti mulţumiri Preasfinţiei Sale, pentru primirea călduroasă şi darurile ce i-au fost oferite cu generiozitate de Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni.