Slujba Privegherii în cinstea Icoanei Maicii Domnului de la Hîrbovăț

Vineri, 13 octombrie 2017, în ajunul marelui Praznic al Acoperământului Maicii Domnului și prăznuirea Icoanei Maicii Domnului făcătoare de minuni de la Hârbovăț şi a sfinţilor care sau proslăvit pe pămîntul Moldovei, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni și Sfințit Arhimandrit al Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din Hîrbovăț, a săvîrșit Slujba Privegherii în fortăreața duhovnicească a Hârbovățului.

În seara zilei Preasfinţia Sa, a fost întîmpinat călduros de egumenul acestei mănăstiri, Arhimandritul SPIRIDON (Marin) care a raportat Ierarhului despre etapa lucrărilor de removare a mănăstirii.

Slujba Privegheii a fost săvârșită în Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din complexul mănăstirii iar Preasfinția Sa, a fost înconjurat de un sobor ales de preoți și diaconi.