Sfânta Liturghie oficiată la miezul nopții de Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, la Mănăstirea Hîncu

Pe 29 noiembrie 2020, în Duminica a XXV după Pogorârea Duhului Sfânt, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a oficiat Sfânta Liturghie la Mănăstirea Hîncu.

Preasfinţia Sa, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie la miezul nopţii, în biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, a mănăstirii menţionate.

La ora 0000Ierarhul a fost întâmpinat de Stareţa Sfintei Mănăstiri, Egumena PARASCHEVA (Cazacu), dimpreună cu obştea.

Alături de Preasfinţia Sa a coliturghisit Preacuviosul Arhimandrit PAVEL (Tabacari)duhovnicul Sfintei Mănăstiri Hâncu, dar şi alţi slujitori ai mănăstirii date.

La sfârşit Ierarhul a ţinut un cuvânt predicatorial desprins din pasajul evanghelic care relatează pilda samariteanului milostiv (Luca 10, 25-37).

Răspunsurile liturgice au fost date la strană de Corul Sfintei Mănăstiri Hîncu.