Sărbătoarea sfinților apostoli Petru și Pavel la mănăstirea ,,Adormirea Maicii Domnului” Hârbovăț

Joi, 12 iulie 2018, de sărbătoarea sfinților apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, sfințit arhimandrit al mănăstirii ,,Adormirea Maicii Domnului” din s. Hârbovăț, r. Călărași a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie (slujba privegherii a fost oficiată la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni) la mănăstirea Hârbovăț.

În dimineața zilei Ierarhul a fost întâmpinat de Arhimandritul SPIRIDON (Marin), egumenul sfintei mănăstiri, împreună cu preoții mănăstirii și credincioșii veniți la rugăciune.

În cadrul Sfintei Liturghii, după citirea pericopei evanghelice, Preasfinţitul PETRU s-a adresat către cei prezenți cu cuvânt de învățătură. După Liturghie preoții slujitori și ipodiaconii s-au adresat către Preasfințitul PETRU  cu cuvinte de felicitare cu ocazia zilei patronului ceresc.