Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni a oficiat Taina Sfintei Cununii asupra tinerilor Grigore și Victoria

Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni s-a deplasat în orașul Nisporeni, la biserica „Adormirea Maicii Domnului” unde a oficiat Taina Sfintei Cununii asupra tinerilor Grigore și Victoria ROBU.

Aici, Preasfinția Sa, a fost întimpinat călduros de parohul bisericii, Protiereul Petru CIOBANU.

Amintim că mirele Dn Grigore ROBU, este primarul orașului Nisporeni,  Ierarhul avînd o colaborare fructuoasă cu primăria orașului Nisporeni, a acceptat cu deosebită plăcere dorința tinerilor de a fi binecuvîntați în viața de familie de Stăpînul nostru.

La final Preasfinția Sa, ia îndemnat pe tinerii noi cununați: ,, … să fie niște creștini adevărați și mădulare vii ale Bisericii căci nunta este radacina firii omenești, cum o numește dumnezeiescul Apostol Pavel: Dacă rădăcina este sfîntă, sfinte vor fiși ramurile. Iar dacă rădăcina este sălbatică, sălbatice și rele vor fi ramurile ei. ”