Mărturisirea Evangheliei prin credință, Cuvânt și Faptă

„Cade-se celui ce învață și nu face, ca, rușinându-se de cuvintele sale, să înceapă și el a lucra într-o bună zi”. (Sf.Ioan Scărarul)
„Scopul vieții pământești pentru fiecare om este mântuirea sufletului. Iar mântuirea se câștigă prin păzirea dreptei credințe până la sfârșit și prin lucrarea faptelor bune (Iacov 2, 26). Pentru a împlini acest îndemn apostolic, cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, în parohia cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din orașul Nisporeni s-au desfășurat mai multe activități misionare, educative și filantropice.
Cuprinşi fiind de criza spiritual-morală a tinerilor de astăzi şi a familiei, Episcopia de Ungheni şi Nisporeni răspunde acestei cerinţe de a veni în mijlocul tinerilor prin diferite activităţi misionar – catihetice.
• Pr. Petru Ciobanu a venit în mijlocul tinerilor de la I.P. Gimnaziul ,,Ştefan cel Mare” din oraşul Nisporeni unde le-a vorbit tinerilor despre provocările la careeste supusă tânăra generație, prezentându-le mai multe lecții ce au avut următoarele tematici:
• Motive plauzibile pentru a spune NU relaților sexuale înainte de căsătorie.
• Pericolul Drogurilor
• Patima fumatului.

• Pentru a mărturisi taina dreptei credințe și pentru a cunoaște mai multe vetre monahale din țara noastră a fost organizat la începutul perioadei Postului Nașterii Domnului un pelerinaj la următoarele mănăstiri:

• Mănăstirea cu hamul ,,Sfintele femei Mironosițe” din Căușăni
• Mănăstirea cu hramul ,,Înălțarea Domnului” din satul Chițcani
• Mănăstirea cu hramul ,,Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Suruceni.
• Pe lângă aceste activități nu au lipsit nici activitățile filantropice, de ajutorare a persoanelor nevoiașe și a celor aflate în suferințe: au fost ajutați copii și mamele tinere cu produse și hrană pentru bebeluși, iar oamenilor învârstă din spitalul raional li s-au repartizat produse și alte lucruri necesare.