FOTO/VIDEO Liturghie Praznicală în Catedrala Mitropolitană „Naşterea Domnului” din municipiul Chişinău

Luni, 8 ianuarie 2018, în a doua zi după Naşterea Domnului nostru Iisus Hristosc cînd întreaga Biserică Ortodoxă sărbătoreşte Soborul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a luat parte la Sfînta și Dumnezeieasca Liturghie în Catedrala Mitropolitană „Naşterea Domnului” din municipiu Chişinău.

Liturghia Praznicală a fost oficiată de Întîistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfinţitul Mitropolit VLADIMIR înconjurat de Soborul Ierarhilor din ţara noastră şi un impunător sobor de preoţi şi diaconi.

La finele Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul SAVA, Arhiepiscop de Tiraspol şi Dubăsari, a adresat un cuvînt de felicitare Înaltpreasfinţitului Mitropolit VLADIMIR, cu ocazia Naşterii Domnului, din partea Soborului Ierarhilor din Moldova, înmînîndu-i un buchet de flori.