Liturghie Praznicală cu ocazia împlinirii a 20 ani de la deschiderea a Mănăstirii „Nașterea Domnului” din satul Zăbriceni, raionul Edineț

Dumincă, 4 august 2019Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni la invitația Starețului Mănăstirii, Arhimandritului DAMIAN (Burlacu) și Chiriarhului locului Preasfințitul NICODIM, Episcop de Edineț și Briceni, a liturghisit împreună cu un sobor de Ierarhi din Țara noastră și Ucraina, la Mănăstirea „Nașterea Domnului” din Zăbriceni, raionul Edineț care împlinește 20 ani de la deschidere. Această zi este una deosebit de însemnată pentru întreaga Episcopie de Edineț și Briceni fiind unica mănăstire de călugări, care își serbează 20 ani de la înființare.

Cu acest prilej Preasfințitul Episcop PETRU, a adus în dar sfintei mănăstiri o cruce pentru Sfîntul Prestol și o cruce pectorală cu pietre scumpe părintelui stareț.