Agenda Preasfințitului Episcop PETRU, din 20 februarie 2020

Joi, 20 februarie 2020Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea Sa arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Ierarhul a primit în audiență clrerici și mireni din cuprinsul episcopiei noastre, printre care Stareța mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” Vărzărești, raionul Nisporeni, Egumena SILUANA (Iacob) care a discutat cu Stăpânul despre programul festivităților  prilejuite de împlinirea a 600 ani de la prima atestare documentară a mănăstirii Vărzărești, și despre pregătirile pentru acest mare eveniment.

Tot astăzi Stăpânul a primit în audiență pe Protopopul circumscripției Nisporeni, Protoiereul Vitalie COZARI împreună cu Arhimandritul SILUAN (Telechi), parohul bisericii „Sf. Arh. Mihail şi Gavriil” din satul Ciorești, raionul Nisporeni.