Parohia „Sf. Irh. Nicolae”, s. Buțeni

Istoria bisericii „Sf. Irh. Nicolae” din s. Buțeni, r. Hîncești

Biserica „Sf. Irh. Nicolae”.

Localitatea: s. Buțeni, r. Hîncești.

Anul înființării: 1898.

Preot paroh: Protoiereu Andrei PROCOPENCO.

Slujiri arhierești (ultima): 22 mai 2017.

Cea mai veche mențiune documentară referitoare la biserica cu hramul „Sf. Irh. Nicolae” din s. Buțeni, r. Hîncești, datează cu anul 1797, biserica fiind de lemn. În anul 1814 biserica era în stare avariată, locuitorii n-au putut-o repara și două persoane, Andrei MĂMĂLIGĂ și Miron MARTIN, au decis să zidească o biserică nouă, tot de lemn. Peste 4 ani biserica a fost finalizată.

În anul 1898, pe locul bisericii vechi de lemn, ridicată în anul 1818, începe construcția de către locuitorii satului Buțeni a unui nou locaș, din piatră, păstrând același hram „Sf. Irh. Nicolae”. În anul 1905, biserica a fost sfințită de către Preasfințitul Episcop ARCADIE (Episcop-vicar). La intrare în locașul sfânt este următoarea inscripție în limba rusă (reproducem în limba română): „Această biserică a fost sfințită de Episcopul Arcadie, pe timpul țarului Nicolae al II-lea, de către preotul V. Elladi, de către starosta bisericii Bunduchi și de starosta satului, Garbuz, cu hramul Sf. Nicolae. Anul 1905”.

Este o biserică în formă de cruce, de mari dimensiuni, construită în stil eclectic. Are compartimentare tradițională. Deasupra pridvorului, lărgit prin părți, se află clopotnița, în formă pătrată. Pe fațada apuseană a pridvorului sunt două nișe mari, arcuite în partea superioară. Pe nișa din stânga este pictată icoana Maicii Domnului cu Pruncul Hristos, iar pe cea din dreapta – chipul Mântuitorului. Deasupra ușii de la intrare se află icoana hramului bisericii. Exteriorul este bogat ornamentat cu diferite elemente decorative.

În timpul regimului comunist, biserica a fost închisă începând cu anul 1962. A fost redeschisă și sfințită de către Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în anul 1989. S-au păstrat multe icoane vechi, iconostasul, care după redeschidere, a fost renovat de pictorii-restauratori: Gheorghe NICOLĂESCU, Tudor și Natalia GOLENCO. În vara anului 2010 a fost efectuată o reparație exterioară a locașului sfânt. Din anul 2007 și până în prezent paroh al bisericii este Protoiereul Andrei PROCOPENCO.

La data de 21 februarie 2014 Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a vizitat biserica. Parohul bisericii, împreună cu dna Preoteasă Capitolina, au prezentat Arhiereului un raport de activitate, povestind în detaliu activitățile desfășurate în cadrul parohiei. Aici, parohul bisericii a prezentat Preasfințitului PETRU, o sală de studiu unde periodic părintele organizează ore de religie. Arhiereul a binecuvântat începutul unor lucrări de reparație la exteriorul bisericii. Părintele Andrei cu străduința creștinilor a renovat exteriorul bisericii.

La data de 22 mai 2017 Preasfințitul PETRU a oficiat Sfânta Liturghie în biserică.

Preoți slujitori ai bisericii „Sf. Irh. Nicolae” din s. Buțeni:

• 1812 – 3 Preoți: Mihalachi, Pahomie, Clement. Până la ei, a mai slujit încă un Preot cu numele Ioan, însă informații despre el nu s-au păstrat;
  • 1834-1854 – Vasile Auxintie MAHUL;
  • 1854-1878 – Gheorghe Ilie VELIANT;
  • 1878-1881 – Vasile Ioan IEPURE;
  • 1881-1895 – Ioan Gheorghe CHIȘCA;
  • 1896-1901 – Lev PETROV;
  • 1901-1927 – Vasile Alexandru ELLADI;
  • 1927-1930 – Constantin HUMA;
  • 1930-1942 – Petru Mina CERNĂUȚANU;
  • 1942-1943 – Gheorghe D. PETREȘ;
  • 1943-1944 – Antonie BABCENCO (mai tarziu și al doilea preot – Iacob VARZARU);
  • 1947 – Pavel Vasile LOZOVANU;
  • 1989-2000 – Eugen NEDERIȚĂ;
  • 2007-prezent – Protoiereu Andrei PROCOPENCO.

Contacte:

Biserica „Sf. Irh. Nicolae”, s. Buțeni, r. Hîncești.