Preasfințitul AMBROZIE, Episcop de Neftekamsk și Okteabrsk în vizită la Centrul Eparhial din mun. Ungheni

Astăzi, 5 septembrie 2018, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni a primit în vizită la Centrul Eparhial din municipiul Ungheni, pe Preasfințitul AMBROZIE, Episcop de Neftecamsk și Octeabrsk.

Preasfințitul Episcop PETRU a discutat cu Ierarhul oaspete despre mersul lucrărilor care sunt în construcție, Catedrala Episcopală și Centrul Eparhial și despre alte lucrări și activități ce se desfășoară în cuprinsul Episcopiei noastre. Spre finalul întîlnirii Preasfințitul PETRU i-a dăruit o panaghie oaspetelui din Bașchiria.

Preasfințitul Episcop AMBROZIE este originar din Republica Moldova, și a fost cleric al Episcopiei noastre, Preasfinția Sa, a îndeplinit mai multe funcții administrative printre care: Președinte al Departamentului Eparhial, Mănăstiri și Viață Monahală și Duhovnic al mănăstirii Frumoasa și stareț al mănăstirii Hîrjauca. De fiecare dată Preasfinția Sa, vine cu dragoste în vizită în episcopia noastră și la Ierarhul ei.