Ziua Colaboratorului Sistemului Penitenciar

Cu binecuvîntarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, pe data de 16 decembrie 2016, parohul bisericii „Naserea Maicii Domnului” s. Buțeni, r. Hîncești, Preotul Vasile PREPELIȚĂ, cu corul de copii a școlii duminicaledin parohia sa, au fost invitați la Penitenciarul Nr 7 Rusca pentru a felicita colaboratorii cu prilejul sărbătorilor de iarna și îndeosebi cu Ziua Colaboratorului Sistemului Penitenciar. Părintele Vasile a venit cu un cuvînt de feliciare, dăruind la fiecare cîte o iconiță cu Nașterea Domnului.

Corul de copii au organizat un mic concert de colinde. La sfirșitul concertului, șeful Penienciarului, colonel în justiție, Dn Ion CIUBUC a mulțumit din suflet oaspeților oferind la copii cîte un cadou și dulciuri.