Preasfinţitul Episcop PETRU, a oficiat Slujba Prohodului nou-adormitului robul lui Dumnezeu Vasile

În după-ameaza zilei de miercuri, 28 decembrie 2016, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni s-a deplasat în satul Vărzăreștii-Noi, raionul Călărași, unde a oficiat Slujba Prohodului nou-adormitului robul lui Dumnezeu Vasile.

Aici Ierarhul însoțit de Arhimandritul KIRIL (Braguța), Președintele Sectorului Eparhial, Mănăstiri și Viață Monahală și parohul bisericii „Minunea Arhaghelului Mihail” din localitate, Protoiereul Grigorie DODON care este și Protopopul circumscripției Călărași, a oficiat Slujba Prohodului nou-adormitului robul lui Dumnezeu Vasile, tatăl unor fii duhovnicești de-ai Preasfinției Sale.

La final Chirarhul a rostit un cuvînt de întărire și mîngîiere rudelor îndurerate în special soției doamnei Maria și celor patru copii a răposatului.