Vizitarea Muzeului Sfintei Mănăstiri Faneromeni din Lefkada, Grecia

Vineri, 23 iulie 2021, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, aflându-se într-un pelerinaj în Grecia, dimpreună cu Stareții și Starețele din Eparhie, la Mănăstire Faneromeni, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din insula Lefkada, Grecia, au vizitat muzeul acestei Sfinte Mănăstiri.

În cadrul acestei vizite, Starețul mănăstirii, Arhimandritul NIKIFOR, a prezentat Înaltpreasfinție Sale și însoțitorilor săi, toate exponatele și relicvele sfinte ce sunt adăpostite în acest muzeu.

După această vizitare, Înaltpreasfinția Sa a adus Părintelui Stareț cuvinte de mulțumire și de înaltă apreciere pentru cum sunt păstrate toate exponatele date și pentru faptul că relicvele sfinte, care sunt scoase din uzul liturgic, sunt păstrate cuviincios, dându-li-se cuvenita valoare istorică.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Foto: Arhidiaconul VENIAMIN (Seculțan)