Vizita pastoral-misionară a Preasfințitului Episcop PETRU, în parohia „Adormirea Maicii Domnului” din or. Nisporeni

În după-amiaza zilei de joi, 30 mai 2019Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a efectuat o vizită canonică în parohia „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Nisporeni.

Aici a fost întîmpinat călduros de parohul bisericii, Protoiereul Petru CIOBANU,  care a făcut cunoscut Ierahului despre lucrările și activitățile organizate în parohia sa. Părintele Petru a mai prezentat Arhiereului mersul lucrărilor de construcție a complexului cultural, social, cu hramul „Sf. Ierarh Nectarie” din curtea bisericii care v-a cuprinde in sine cantină socială pentru categoria de oameni defavorizați din cadrul parohiei, bibliotecă parohială, atelier de tîmplărie pentru copii, unde vor avea posibilitatea ca să învețe arta lemnului tinerii parohieni, clase pentru orele adăugătoare, clase pentru școala duminicală și o sală mare pentru conferințe.