Vizita Arhierească la biserica în construție „Icoana Maicii Domnului Potolește întristarea mea” de pe teritoriul Spitalului Raional Nisporeni

După parcurgerea Drumului Crucii, și punerea petri de temelie a bisericii principale a mănăstirii „Sf. Voievod Ștefan cel MarePreasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni însoțit de primarul orașului Nisporeni, Dn Grigore ROBU, s-a deplasat la Spitalul rational Nisporeni, unde se construiește un paraclis temporar cu hramul „Icoana Maicii Domnului Potolește întristarea mea”.
Această parohie a fost întemeiată la cererea creștinilor din preajmă și la inițiativa Preasfinției Sale. Aceast lucru a fost posibil cu implicarea personal a primarului orașului Nisporeni, Dn Grigore ROBU, cu care Episcopia noastră are o colaborare fructuoasă.