Video Conferința „Dezvoltarea Vieții Duhovnicești în Biserica Ortodoxă din Moldova”

Vineri, 24 decembrie, 2021, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, în Centrul Eparhial din Mun. Ungheni, a participat la o video conferință, care a avut loc cu binecuvântarea Preafericitului KIRIL, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii.

Tema acestei Conferințe a fost „Dezvoltarea Vieții duhovnicești în Biserica Ortodoxă din Moldova”.

Această Video-Conferință a fost prezidată de Înaltpreasfințitul DIONISIE, Mitropolit de Voskresensk, care este și Șeful Direcției executive a Patriarhiei Ruse.

La ceastă Conferință a luat parte Ierarhii Bisericii Ortodoxe din Moldova, în frunte cu Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove.

În timpul Conferinței au fost abordate mai multe întrebări ce vizează viața duhovnicească a Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Menționăm că în mod special, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a intervenit cu unele întrebări, propuneri și discuții referitoare la activitatea și viața duhovnicească în cadrul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni.