Slujire Arhierească în parohia „Înălţarea Domnului” din satul Meleşeni, raionul Călăraşi

Sîmbătă, 20 octombrie 2018, cînd Biserica Ortodoxă prăznuieşte pe Sfinţii Mucenici Serghie şi Vah, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni a Liturghisit în parohia „Înălţarea Domnului” din satul Meleşeni, raionul Călăraşi.

Biserica actuală este de 120 de ani şi pentru prima dată un Arhiereu oficiază sfînta liturghie la prestolul ei.

În diminiaţa zilei Ierarhul a fost întîmpinat călduros de părintele Protopop, Protoiereul Grigore DODON, parohul Bisericii, Protoiereul Gherasim CREŢU, Dna preoteasă Ecaterina şi creştinii veniţi la rugăciunea comună cu Ierarhul locului.

Ierarhului i-au coliturghisit un sobor de preoţi printre care Secretarul Eparhial, Protoiereul Vadim COROSTINSCHI. În timpul vohodului mic, parohul bisericii a fost decorat de către Chiriarh cu înalta distincţie bisericească dreptul de a purta Crucea cu pietre scumpe pentru activitatea osîrdnică desfăşurată în cuprinsul parohiei.