Sinaxa stareților și starețelor din cadrul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Miercuri, 10 octombrie 2018Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a întrunit toți stareții și starețele mănăstirilor din cuprinsul episcopiei noastre, în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni, într-o Adunare Ordinară.

Președintele Sectorului Eparhial Mănăstiri și Viață Monahală, Arhimandritul KIRIL (Braguța), a dat citire subiectelor pentru ordinea de zi printre care fac parte vizita Preafericitului Părinte KIRIL, Patriarhul Moscovei și a toată Rusia și organizarea Slujbei Praznicale în Cinstea Icoanei Maicii Domnului de la Hîrbovăț pe data de 21 octombrie.

În cadrul sinaxei au mai fost abordate probleme spirituale dar și de ordin administrativ, apărute pe parcursul timpului, de la ultima adunare și până acum, luându-se și anumite decizii, care neapărat vor fi respectate în sînul mănăstirilor noastre.