Sfințirea Gimnaziului „Ion Vatamanu” din s. Pîrlița, r. Ungheni

În după amiaza zilei de joi, 25 mai 2023, de luminata sărbătoare a Înălțării Domnului la cer, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului PETRU Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni a avut loc slujba de sfințire a Gimnaziului ,,Ion Vatamanu” din satul Pîrlița raionul Ungheni.

Slujba de sfințire a fost oficiată de Protopopul Raionului Ungheni, Protoiereul Bartolomeu TURTUREANU, Prot. Andrei Ursoi, Președintele Sectorului Eparhial, Învățământ religios și Studii teologice, Protoiereul Simion CULEAC, parohul bisericii „Sf. Proroc Ioan Botezatorul” din s. Pîrlița, dar și alți preoți slujitori.

Respectiva slujbă de sfințire a fost săvârșită la dorința și rugămintea Doamnei Director, Nelea MELNIC, dar și a părinților elevilor care sunt școliți în acest gimnaziu, ca urmare a unui proces de reparație și finisarea unor lucrări de infrastructură demarate cu succes la acest gimnaziu.

Prezenți la acest eveniment au fost Dna Primar, Ludmila NISTOR, reprezentanți ai Consiliului Raional Ungheni și ai Direcției Educație Ungheni, consilieri locali, elevi și părinți.

La finalul acestei ierurgii, Părintele Protopop, Prot. Bartolomeu TURTUREANU, a specificat importanța și necesitatea, dar și folosul, atât spiritual, cât și social, a unor asemenea slujbe de sfințire a instituțiilor de învățământ.

Apoi,Prot. Simion Culeac, a venit cu-n cuvânt de felicitare, apreciere și mulțumire, exprimându-și recunoștința față de Dna Directoare a Gimnaziului și față de întregul colectiv profesoral, pentru organizare evenimentului respectiv, dar și pentru colaborarea firească și necesară ce există între biserica „Sf. Proroc Ioan Botezatorul”  și Gimnaziului ,,Ion Vatamanu” din satul  Pîrlița. După aceasta, Prot. Simion Culeac, a  oferit în dar instituției o icoană cu chipul Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, ocrotitorul spiritual al acestei instituții.

Totodată specificăm și faptul că la sfârșit, Dna Director, Nelea MELNIC, dimpreună cu Dna Primar, Ludmila NISTOR, au oferit Diplome de recunoștință și gratitudine, tuturor celor implicați în materializarea proiectelor demarate la acest gimnaziu.