Sfințirea crucilor pentru biserica „Sf. Cuv. Parascheva” de la Mănăstirea Hîncu

Vineri, 18 iunie 2021, în a doua parte a zilei, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, după activitatea arhipăstorească de la Reședința Episcopală, a săvârșit la Mănăstirea Hîncu slujba de sfințire a Crucilor pentru biserică.

În cadrul acestei slujbe au fost sfințite 3 cruci deosebite pentru a fi montate pe acoperișul bisericii „Sf. Cuv. Parascheva”, care se află într-un amplu proces de renovare.

La această slujbă au luat parte Egumena PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Sfintei Mănăstiri Hîncu, Arhimandritul PAVEL (Tabacari), duhovnicul acestei mănăstiri, dar și viețuitoare a acestui așezământ monastic.

După slujba sfințirii, sub îndrumarea și supravegherea Înaltpreasfinției Sale, Sfintele Cruci au fost montate corespunzător în vârful cupolelor de pe această frumoasă și istorică biserică.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Foto: Arhidiaconul VENIAMIN (Seculțan)