Prelerinajul creştinilor din oraşul Nisporeni la mănăstirile din Bucovina şi Maramureş

Pelerinajul religios este o constantă a umanităţii. El are motivaţii multiple şisemnificaţii spirituale profunde când este trăit intens şiînţeles corect. Pelerinii sunt oamenii care doresc să viziteze şi să venereze locurile sfinte biblice, mormintele marturilor, moaştelesfinţilor, icoane făcătoare de minuni sau locuri unde trăiesc duhovnici smeriţi. În pelerinaj Dumnezeu şi omul se caută reciproc şi se întâlnesc în mod spontan şi misterios. Experineţa pelerinajului este un prilej de împrospătare a vieţii spirituale şi de întărire a credinţei. Întâlnirile cu locurile sfinte, moaştelesfinţilor, icoanele sfinţilorşi persoane cu viaţă smerită şi sfântă devine izvor de binecuvântare, iubire şi luminare interioară a pelerinului. Pelerinajele au avut de-a lungul veacurilor o influenţă benefică asupra vieţii persoanelor şi popoarelor, au contribuit la întărirea şi înnoirea vieţii religioase a creştinilor.

Pe o asemenea constantă spirituală au păşitcreştinii parohiei cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din oraşul Nisporeni, care sub îndrumarea preotului Petru CIOBANU, a organizat cu binecuvântarea Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni un pelerinaj de sufle la următoarele mănăstiri:

1. Mănăstirea Cămârzani; 2. Mănăstirea Agapia; 3. Mănăstirea Văratic; 4. Mănăstirea Rarău; 5.Mănăstirea Dorna Arini; 7. Mănăstirea Piatra Fântânele;8. Mănăstirea Parva- Rebra; 9. Mănăstirea Salva; 10. Mănăstirea Rohia; 11. Mănăstirea Bârsana; 12. Mănăstirea Săpânţa- Peri; 13. Cimitirul – vesel de la Ţăpânţa; 14. Mănăstirea Moisei; 15. Mănăstirea Suceviţa; 16. Mănăstirea Moldoviţa; 17. Mănăstirea Putna; 18. Mănăstirea Zosin.