Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni a vizitat biserica „Înălțarea Domnului” din satul Cărpineni, unde se oficia prohodul celui mai vârstnic enoriaș de 99 ani și 6 luni

După oficierea slujbei la parohia „Soborul Sf. Ioan Botezătorul” din satul Cărpineni, raionul Hânceşti Preasfinția Sa s-a deplasat la biserica „Înălțarea Domnului” din aceiași localitate. Ierarhul a binecuvântat începutul picturii acestei biserici, unde deja sa săvâșit o reparație capitală cu stăruința parohului, protoiereului Nicolae OLĂRAȘU și a doamnei preotese Eufrosinia.

Aici Vlădica a pus un buchet de flori în sicriul celui mai vârstnic enoriaș Matei, care a dus o viață de creștin adevărat și a fost nelipsit de la slujbele bisericești, chiar din tinerețe împreună cu bunelul doamnei preotese Eufrosinia mergeau kilometri întregi pe jos pe timpul când  bisericile au fost închise pentru a ajunge la Sfînta Liturghie.