Preasfințitul Petru Episcop de Ungheni și Nisporeni a vizitat unele parohii din Protopopiatul Hîncești și Nisporeni

Duminică, 9 Iulie 2017, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, după vizitarea familiei unde a suferit un incendiu, și-a continuat activitatea arhipăstorească vizitând câteva biserici din protopopiatul Hîncești, pentru a lua cunoștință despre mersul lucrărilor de construcție sau reparație. Prima biserică vizitată de către Preasfinția Sa a fost biserica în construcție “Sf. Mr. Mc. Gheorghe” din aceiași localitate, sectorul “Topor”. Preotul Vadim Pînzari, parohul bisericii sus-menționate a raportat Ierarhului care este stadiul lucrărilor. Aici, pe lângă biserica propriu-zisă, s-a mai construit o încăpere auxiliară care va servi drept paraclis pentru oficierea slujbelor divine, până la finisarea bisericii mari, a cărei pereți sunt deja ridicați. Tot aici, cu stăruința preotului paroh se construiește și casa parohiala. Preasfinţia Sa a îndemnat pe preotul Vadim să rămână tare în credinţă și cu ajutorul Domnului să duca la bun sfîrșit lucrarile minunate care sunt începute. Ulterior Preasfinția Sa a vizitat biserica Înălțarea Domnului” din satul Cărpineni, preot paroh protoiereul Mitrofor Nicolae OLĂRAȘU. Preasfinția Sa s-a interesat la ce etapă sunt lucrările de reparație a interiorului bisericii, Ierarhul dând binecuvântare arhierească pentru această lucrare. Preasfințul a adresat protoereului Nicolae urmatoarele :Sfinţia Voastră Vă consacraţi puterile slujirii Sfintei Biserici a lui Hristos. În acest răstimp V-aţi recomandat ca un devotat slujitor al altarului şi sârguincios administrator al parohiei încredințate. Preasfinția Sa a rămas impresionat că pr. Nicolae a dat în urma unor discuții cu Erarhul despre importanța cantinei sociale. Pe lângă biserică Sfinția Sa a amenajat o cantină socială și o bucătărie pe lingă biserică. Fiind în trecut Protopop al circumscripției Hîncești și în prezent Președintele Departamentului Eparhial, Probleme Liturgice și de Pastorație, cu jertfelnicie îndepliniţi toate ascultările binecuvântate de către Ierarh si va îngrijiți cu mare atenție de biserica lui Hristos dar în primul rînd dvs. sunteți cel care propovaduiți cuvîntul Evangheliei pentru a aduce lumea la mîntuire. Preasfinția Sa, luni după activitatea desfășurată la Centru de Plasament „Casa Copilului „din or. Chișinău și ședința pentru elaborarea Statutului Bisericii Ortodoxe din Moldova, s-a mai deplasat la o parohie din Protopopiatul Nisporeni care azi își serbează hramul pe „Cuv. Ambrozie de la Optina” . Aici Erarhul a luat cunoștința cu lucrările de reparație și schimbarea acoperișul de pe cupola bisericii sus menționata . Nu cu mult timp în urma Protoiereul Serghei Novac parohul acestei parohii a luat binecuvîntarea Arhierească pentru aceasta lucrare necesară pentru aceasta parohie.Preasfintia Sa a felicitat pe paroh și pe cei prezenți cu prilejul hramului și a apreciat munca Protoereului Serghei care tot cu stăruința Sa cu 15 ani în urma a început construcția acestei biserici necesară în această zonă.Tot aici s-a finisat construcția gardului bisericii și cimitirului. Preasfințitul PETRU a apreciat profund activitatea preoților sus-menționați pentru faptul cum gestionează lucrările din parohiile respective.