Preasfințitul PETRU a săvârșit litia morțească pentru sufletul Patriarhului ALEXEI și Preasfințitul DORIMEDONT

Vineri, 13 noiembrie 2020, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, după încheierea Sfintei Liturghii, a săvârșit o litie morțească în biserica „Adormirea Maicii Domnului” de la Mănăstirea Hîncu.

Această litie Preasfinția Sa a săvârșit-o dimpreună cu soborul slujitorilor ce au fost prezenți la Sfânta Liturghie, pentru sufletul adormiților robilor lui Dumnezeu, Preafericitul ALEXEI al II-lea, fost Patriarh al Moscovei și al întregii Rusii și Preasfințitul DORIMEDONT, fost Episcop de Edineți și Briceni.

Prin această litie Preasfinția Sa a înălțat rugăciuni pentru sufletele celor amintiți, întrucât Preafericitul Patriarh ALEXEI l-a hirotonit în treapta de arhiereu pe Preasfințitul PETRU, iar Preasfințitul DORIMEDONT a fost printre soborul de arhierei prezenți la hirotonia Preasfinției Sale.