Panihida la mormintele robilor lui Dumnezeu, Vasile și Maria CAZACU, părinții Egumenii PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Sfintei Mănăstiri Hîncu

Sâmbăta, 13 mai, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni s-a deplasat în localitatea Pelinia, r.Drochia, mergând la cimitirul din această comună.
Aici, Înaltpreasfinția Sa, dimpreună cu-n sobor de slujitori, a săvârșit slujba panehidei, la mormintele robilor lui Dumnezeu, VASILE și MARIA CAZACU, părinții Egumenii PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Sfintei Mănăstiri Hîncu.
Această slujbă de pomenire a fost prilejuită de împlinirea a 10 ani a tatălui Vasile și a jumătate de an a mamei Maria, de la trecerea lor la Domnul.
După aceasta, Înaltpreasfinția Sa a sfințit și monumentele unchiului și mătușei Egumenii PARASCHEVA.
Alături de Egumena PARASCHEVA, la această slujbă de pomenire au fost Stareții și Starețele din cuprinsul Eparhiei.
De asemenea, la această slujbă de pomenire au fost frații și surorile Egumenii PARASCHEVA și alte rudenii din localitate.
După această slujbă de pomenire, a fost săvârșită o masă de pomenire la casa părintească a Egumenii PARASCHEVA.

Menționăm și faptul că Egumena PARASCHEVA CAZACU a fost dintotdeauna un bun exemplu de urmat prin faptul că poartă cuvenita grijă, cinste, și amintire prin rugăciuni și slujbe cuviincioase de pomenire a părinților.