Oficierea Sfintei Taine a Cununiei asupra tinerilor Veniamin și Cristina BUZĂ

Duminică 8 august 2021Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, după săvârșirea Sfântei Liturghii la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bn. Knz. Alexandru Nevschii” din mun. Ungheni, s-a deplasat în parohia satului Măcărești, raionul Ungheni.

Aici, Ierarhul a oficiat taina Sfintei Cununii asupra tinerilor BUZĂ Veniamin și Cristina.

După întâmpinarea Înaltpreasfinției Sale, de către Prot. Alexandru BUZĂ și Preoteasa Valentina BUZĂ, părinții mirelui, a fost săvârșită Taina Cununiei, în biserica parohială cu hramul „Sfântul Ierarh Grigore Teologul”.

La final Ierarhul a ținut tinerilor un cuvânt de învățătură, menționând care le sunt drepturile, dar și responsabilitățile duhovnicești și sociale în căsnicie.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Foto: Arhidiaconul VENIAMIN (Seculțan)