Mesajul de felicitare al Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, adresat Preacuvioasei Egumene ANIMAISIA (Cernea), Stareța Mănăstirii „Sf. Binecredincios Voievod Ștefan cel Mare”, din orașul Nisporeni, cu ocazia aniversării a 44 ani de viaţă

Preacuvioasă Maică Stareţă,

În această zi aniversară pentru Preacuvioşia Voastră, avem deosebitul prilej de a Vă adresa alese cuvinte de felicitare şi de urări de bine, însoţite de părinteşti binecuvântări, cu ocazia împlinirii celor 44 ani de viaţă pământească.

Vă dorim ca Milostivul Dumnezeu să binecuvinteze fiecare clipă a vieţii Preacuvioşiei Voastre, iar anii ce o să vi-i dăruiască, să fie toţi îmbelşugaţi cu sănătate trupească şi sufletească, cu spor duhovnicesc şi binecuvântări cereşti. Pacea sufletească şi bucuria duhovnicească să fie daruri nelipsite din viaţa Preacuvioşiei Voastre.

Ştiindu-Vă a fi o următoare a lui Hristos pe calea monahismului, încă din fragedă tinereţe, Vă dorim ca pe tot parcursul vieţii să-L urmaţi tot cu acelaşi devotament creştin şi dragoste sufletească.

Totodată, la acest popas aniversar, dorim să Vă asigurăm de respectul şi recunoştinţa noastră părintească, pentru străduinţa şi osteneala pe care le depuneţi la înălţarea Mănăstirii „Sf. Binecredincios Voievod Ștefan cel Mare”, a cărei stareţă sunteţi.

Ani binecuvântaţi de Mâna proniatoare a lui Dumnezeu Vă dorim, Preacuvioasă Maică Stareţă, ANIMAISIA.

Cu dragoste părintească şi grijă arhierească,

+ PETRU,

Episcop de Ungheni și Nisporeni