Mesajul de felicitare al Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop PETRU, adresat Protoiereului Grigore DODON, Protopopul Raionului Călărași, cu ocazia prăznuirii ocrotitorului ceresc

Preacucernicea Voastră

Preacucernice Părinte Grigorie,

Cu prilejul prăznuirii ocrotitorului ceresc al Preacucerniciei Voastre, Sfântul Ierarh Grigore Teologul, al cărui nume îl purtați cu bucurie sufletească și demnitate creștină, din ziua Sfântului Botez, Vă urăm multă sănătate, bucurii duhovniceşti și zile îndelungate.

Trăirea şi activitatea Preacucerniciei Voastre Vă recomandă ca un bun administrator şi desăvârşit iconom al Tainelor Dumnezeişti, precum şi un iscusit povăţuitor pe calea care duce spre Hristos.

Dovada activităţii jertfelnice depusă în ascultarea și funcția de Protopop al bisericilor din Raionul Călărași, dar și-n parohia care o păstoriți, ne face să Vă apreciem slujirea pastoral-misionară.

Preacucernice Părinte Protopop,

Vă dorim, zile îndelungate, spor şi ajutor de la Bunul Dumnezeu în toate lucrările mântuitoare.

Fie ca Sfântul Ierarh Grigore teologul, să Vă fie ca un model demn de trăire duhovnicească în Hristos și nemijlocit rugător în fața Arhiereului Cel Veșnic.

Cu binecuvântări arhiereşti și dragoste creștină

+ PETRU

Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni