Mesajul de felicitare al Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, adresat Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și întregii Moldove, cu ocazia zilei de hirotonie în treapta de Arhiereu

Cu dragoste fiască în Hristos Domnul, Arhiereul cel veșnic, ne adresăm Înaltpreasfinției Voastre cu ocazia împlinirii celor 31 ani de la hirotonia în treapta de Arhiereu. În toţi aceşti ani de slujire arhierească V-aţi dovedit a fi un sârguincios ierarh, continuitor al lucrării apostolice. Aceşti ani Vă sunt bogaţi în activităţi pastoral-liturgice şi social-misionare. Şi, tot în aceşti ani, aşa cum spune Scriptura, aţi slujit „cu timp şi fără timp” Biserica Ortodoxă din Moldova.

Cu recunoștința față de realizările şi năzuințele vrednicilor înaintași, precum şi sentimentul datoriei morale de a continua lucrarea lor, ați înfăptuit lucrări binecuvântate de Dumnezeu, folositoare Bisericii şi dreptcredincioşilor creştini. Iar toate acestea le-aţi reuşit întăriţi fiind de harul Duhului Sfânt, care e prezent în viaţa şi lucrarea Înaltpreasfinţiei Voastre.

De aceea Vă dorim ca mereu să aveţi ajutorul dumnezeiesc în preajmă. Să aveţi tăria şi puterea duhovnicească pentru a putea şi-n continuare să înfăptuiţi măreţe lucrări şi multe slujiri mântuitoare.

Totodată, Vă asigurăm de preţuirea şi dragostea noastră, rugându-L pe Hristos-Domnul, Arhiereul bunătăților viitoare (Evrei 9, 11), să Vă dăruiască mulți și binecuvântați ani, pace, bucurii, sfinte împliniri și tărie duhovnicească în lucrarea Înaltpreasfinției Voastre.

Întru mulți și binecuvântați ani, Înaltpreasfinţite Stăpâne!

Cu deosebită stimă și dragoste în Hristos,

+ PETRU,

Episcop de Ungheni și Nisporeni