ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările ultimei din anul 2020 ședințe a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Marți, 29 decembrie 2020, Înaltpreasfințiul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a participat la lucrările ultimei din anul 2020 ședințe a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Din cauza situației epidemiologice din lume, este deja a doua ședință a înaltului for eclesial, ce s-a defășurat în format online, prin intermediul platformei de conferințe live Zoom.

În cadrul întrunirii, Sanctitatea Sa Patriarhul Kiril a adresat un cuvânt de salut participanților la întrunirea online, trecând în revistă subiectele de pe ordinea de zi.

La ședința Sfântului Sinod, participanții au discutat problema convocării în anul 2021 a Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse. Sinodul a hotărât să desfășoare lucrările Soborului Arhieresc ordinar de la 15 până la 18 noiembrie.

Pentru documentare, vă propunem să accesați CONDICILE ședinței Sfântului Sinod din 29 decembrie 2020.

Sursa: Sectorul Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media