Inspectarea lucrărilor de renovare ale bisericii „Cuvioasă Parascheva” de la Sfânta Mănăstirea Hîncu

Vineri, 17 septembrie 2021, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească la Reşedinţa Arhiepiscopală de la Sfânta Mănăstire „Cuvioasa Parascheva” de la Hîncu.

După activitatea arhipăstorească la birou, Înaltpreasfinția Sa a vizitat complexul monahal. În cadrul acestei vizite, Egumena PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Mănăstirii Hîncu a raportat și prezentat Înaltpreasfinției Sale lucrările de reparație ce s-au înfăptuit până în prezent la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva”.

Înaltpreasfiția Sa a analizat minuțios lucrările ce s-au înfăptui și ce au să se mai întreprindă în continuare.

Menționăm că Ierarhul, rămânând impresionat de lucrările de renovare, care s-au înfăptuit cu binecuvântare Înaltpreasfinției Sale, a apreciat toată străduința Maicii Starețe și osteneala întregii obști, dar și aportul binefăcătorilor Sfintei Mănăstiri Hîncu.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni