Inaugurarea unui monument militar și litie de pomenire a ostașilor căzuți pe câmpurile de luptă

Sîmbătă, 15 august 2020, a avut loc un miting festiv dedicat inaugurării monumentului militar, restabilit și renovat, lângă satul Grăseni, comuna Todirești, raionul Ungheni.

La invitația conducerii raionului Ungheni și cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, prezenți la această festivitate au fost și reprezentanți din partea Episcopiei: prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni; prot. Bartolomeu TURTUREANU, Protopop de Ungheni; prot. Grigorie CURAC, parohul bisericii din satul Grăseni și prot. Vitalie NICHIFOREAC. Preoții prezenți au oficiat o litie morțească pentru ostașii căzuți pe câmpurile de luptă.

Pe lângă conducerea de vârf a raionului Ungheni, în persoana Dlui Ghenadie MITRIUC, la eveniment au fost prezenți și reprezentanți ai unor organizații și ambasade.

Din partea Consiliului Raional Ungheni au fost înmânate scrisori de mulțumire celor implicați în renovarea monumentului.