În ziua împlinirii a 13 ani de arhierie Preasfințitul Episcop PETRU, a Liturghisit in parohia Sf. Ierarh Nicolae din satul Tibirica raionul Calarasi

În dimineața zilei de marti, 13 noiembrie 2018, când Ierarhul nostru, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nsiporeni, sărbătorește ziua hirotoniei   a fost întîmpinat călduros de părintele Protopop, Protoiereul Grigore DODON, parohul Bisericii, Protoiereul IOAN  MARIT,  şi creştinii veniţi la rugăciunea comună.

Ierarhului i-au coliturghisit un sobor de preoţi printre care Secretarul Eparhial, Protoiereul Vadim COROSTINSCHI. În timpul vohodului mic, parohul bisericii a fost decorat de către Chiriarh cu înalta distincţie bisericească dreptul de a   sluji Sfinta Liturghie cu Usile deschise pina la Heruvic pentru activitatea osîrdnică desfăşurată în cuprinsul parohiei.