Din activitatea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni

Vineri, 01 martie 2019, în încinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni s-a desfășurat întâlnirea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, președintele Comisiei Sinodale petru canonizarea sfinților Bisericii Ortodoxe din Moldova cu Egumena ELIZABETA (Vasilache), stareța mănăstirii ,,Sf. Ap. Petru și Pavel” din orașul Bender, secretarul Comisiei Eparhiei de Tiraspol și Dubăsari pentru canonizarea sfinților.

În cadrul întâlnirii au fost discutate întrebări legate de dosarul Ieromonahului VICHENTIE (Chimitiuc) și a mamei sale Glicheria, care au fost propuși spre canonizare ca sfinți ai Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Părintele VICHENTIE și mama sa Glicheria au primit martiriul în chinuri groaznice, la data de 17 ianuarie 1957, în propria casă, din satul Taşlîc, raionul Grigoriopol.