Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni din 14.04.2022

Joi, 14 aprilie 2022Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din Municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoţii prezenţi menţionăm pe Egumena SILUANA (Iacob), Stareța Sfintei Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din s. Vărzărești, r. Nisporeni, care l-a invitat oficial pe Înaltpreasfinția Sa la să săvârșească o Sfântă Liturghie arhierească la Mănăstirea Vărzărești.

De asemenea, Ierarhul a primit în audiență și pe Prot. Gheorghe BAXAN, parohul bisericii „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din s. Grozești, r. Nisporeni, tot pentru a săvârși o liturghie arhierească în această parohie.

De asemene, Chiriarhul a primit în audiență și alți slujitori din cuprinsul Eparhiei.