Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni din 12.04.2022

Marți, 12 aprilie 2022Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din Municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoţii prezenţi menţionăm pe Arhimandritul KIRIL (Braguţa), Stareţul Sfintei Mănăstirii „Înălţarea Domnului” – Hîrjauca, care este și Preşedintele Sectorului Eparhial Mănăstiri şi viaţă monahală.

Menționăm că Arhimandritul KIRIL l-a invitat oficial pe Înaltpreasfinția Sa la Mănăstirea Hîrjauca, pentru a oficia Dumnezeiasca Liturghie pe 26 aprilie, în a treia zi de Învierea Domnului și pentru a sfinți piatra de temelie la viitoare biserică „Sf. Ierh. Spiridon” din complexul monahal.

De asemene, Chiriarhul a primit în audiență și alți slujitori din cuprinsul Eparhiei.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni