Adunarea ordinară a Protopopiatului Hîncești

Luni, 31 august 2020, cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, în incinta bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din localitatea Ciuciuleni, raionul Hîncești, a avut loc Adunarea ordinară a Protopopiatului Hîncești, prezidată de către prot. Serghei SLĂNINĂ, Protopopul de Hîncești.

Adunarea a început cu felicitarea preoților care în luna august și-au sărbătorit ziua de naștere, sau ziua hirotoniei în treapta de preot. În continuare, părintele protopop a pus în discuție mai multe probleme cu care se confruntă parohiile protopopiatului.

În cadrul întâlnirii, proților le-a fost expusă tema „Importanța predării Religiei în școală”, pregătită de către prot. Andrei PROCOPENCO, Președinte în Protopopiatul Hîncești a Sectorului Eparhial Învățămînt şi Catehieză.

Următoarea Adunare ordinară va avea loc la data de 29 septembrie 2020, în localitatea Ciuciuleni, raionul Hîncești.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni