Activitatea arhipăstorească a Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, din 22.09.2022

Joi, 15 septembrie, 2022Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoții prezenți menționăm că în audiență a fost prot. Octavian SLOMON, parohul bisericii „Înălțarea Domnului” din s. Cărpineni, r. Hîncești, care a discutat cu Ierarhul diverse întrebări legate de activitatea și viața parohia menționate.

De asemenea, prot. Octavia a abortat în discuția ce a avut-o cu Înaltpreasfinția Sa, întrebări și proiecte ce privește Sectorul Eparhial Activitate Misionară, Antisectară şi Antischismatică, al cărui președinte este chiar pr. Octavian.