În Duminica Orbului, Preasfințitul Episcop Petru, a oficiat Liturghia la Mănăstirea Hîncu

În dimineaţa zilei de astăzi, 21 mai 2017, când Biserica Ortodoxă face amintirea vindecării minunate pe care  a făcut-o Domnul nostru Iisus Hristos cu orbul Bartimeu, Prea Sfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a oficiat slujba Sfintei Liturghii la Mănăstirea Hâncu.

Prea Sfinţia Sa a fost întâmpinat călduros de către pelerinii şi credincioşii veniţi la închinare cu buchete de flori şi cadouri pascale. La fel, Ierarhul fost întâmpinat şi de stareţa Egumena PARASCHEVA (Cazacu) împreună cu obştea monahală a mănăstiri sus numite.

După citirea pericopei Evanghelice, Chiriarhul a ţinut un cuvânt de învăţătură despre vindecare minunată şi despre orbirea sufletească, care este o boală mai mare decât orbirea trupească:

„Mântuitorul Hristos a făcut această minune pentru a arăta că un orb din naştere poate fi mai uşor vindecat decât un om sau mai mulţi orbiţi sufleteşte prin necredinţă. Când a ieşit de la convorbirea tensionată cu fariseii orbul din naştere care fusese vindecat s-a întâlnit cu Iisus şi Mântuitorul i-a zis: „Crezi tu în Fiul lui Dumnezeu? Iar el a întrebat: cine este ca să cred în El? Mântuitorul i-a spus: Cel ce-ţi vorbeşte. Iar orbul a zis: Cred. Şi s-a închinat Lui.” Prin aceasta vedem că scopul vindecării a fost mărturisirea Dumnezeirii lui Hristos. Hristos l-a vindecat pe acest orb din naştere, iar el prin credinţă ca vedere duhovnicească l-a mărturisit fără ezitare zicând: Cred că tu eşti Fiul lui Dumnezeu şi i s-a închinat Lui” – a menţionat Ierarhul.

La final duhovnicul sfintei mănăstiri, Arhimandritul PAVEL (Tabacari) și Arhidiaconul VNEAMIN (Seculța) au fost felicitați cu sărbătorirea numelui de botez.