Parohia „Sf. M. Mc. Dumitru”, s. Pîrlița

Istoria bisericii „Sf. M. Mc. Dumitru” din s. Pîrlița, r. Ungheni

Biserica „Sf. M. Mc. Dumitru”.

Localitatea: s. Pîrlița, r. Ungheni.

Anul înființării: 2009.

Preot paroh: Protoiereu Vasile GUJEA.

Slujiri arhierești (ultima): 08 noiembrie 2012.

Biserica „Sf. M. Mc. Dumitru” din satul Pîrlița (regiunea târg), raionul Ungheni, a fost deschisă în anul 2009.

Creștinii din localitate au adresat un demers către Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în care cereau binecuvântare arhierească pentru construcția sfântului locaș în cinstea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir.

Pentru deschiderea acestei parohii a fost nevoie de o încăpere pentru săvârşirea sfintelor slujbe. Înaintând o cerere către directorul general al I.S. „Căile Ferate ale Moldovei”, d-lui Miron GĂGĂUZ, pentru a se da în arendă magazinul locat lângă calea ferată şi staţia de trenuri, care aparţine CFM. După multe întrevederi contractul de locaţiune a fost aprobat.

Prin decret mitropolitan din data de 26 mai 2009 paroh al bisericii a fost numit Preotul Vasile GUJEA.

La data de 08 noiembrie 2012 sfântul locaș a fost vizitat de către Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni. Preasfinția Sa a oficiat Sfânta și Dumnezeiască Liturghie. Alături de Ierarh au coliturghisit preoți din cadrul protopopiatului Ungheni.

Lucrările de amenajare a bisericii și teritoriului au fost administrate de către Protoiereul Vasile GUJEA.

Contacte:

Biserica „Sf. M. Mc. Dumitru”, s. Pîrlița, r. Ungheni.