Parohia „Nașterea Maicii Domnului”, mun. Ungheni

Istoria bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din mun. Ungheni

Biserica „Nașterea Maicii Domnului”.

Localitatea: mun. Ungheni (cartierul Ungheni-Deal).

Anul înființării: 2016.

Preot paroh: Preot Sava BÎRLIGA.

Slujiri arhierești (ultima): 19 august 2016 (punerea pietrei de temelie).

Această parohie a fost înființată în anul 2016 cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni și prin râvna Protoiereului Simion CULEAC, susținut de un grup de creștini. Părintele Simion a fost numit paroh al bisericii în construcție „Nașterea Maicii Domnului” din mun. Ungheni la 10 februarie 2016.

Piatra de temelie a fost pusă la data de 19 august 2016, începând astfel lucrările de zidire a sfântului locaș. Serviciul divin a fost oficiat de Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni. Alături de Ierarh, la punerea pietrei de temelie, a participat un sobor de preoți din protopopiatul Ungheni și creștini din cartierul Ungheni-Deal.

Prima Sfântă Liturghie pe locul viitoarei biserici a fost oficiată în luna august a anului 2016.

La 24 aprilie 2019 în funcția de paroh al bisericii, prin decretul Preasfințitului PETRU, a fost numit Preotul Sava BÎRLIGA. Prima Liturghie în paraclisul „Sf. Trei Ierarhi” (subsolul bisericii), a fost oficiată la data de 30 iunie 2019, în Duminica a 2-a după Rusalii. La moment biserica se află în construcție.

Contacte:

Biserica „Nașterea Maicii Domnului”, cartierul Ungheni-Deal,  mun. Ungheni.