Parohia Cornești

Istoria bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din or. Cornești, r. Ungheni

Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe”.

Localitatea: or. Cornești, r. Ungheni.

Anul înființării: 2009 (1997).

Preot paroh: Protoiereu Andrian LUPU.

Slujiri arhierești (ultima):

Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe” din orașul Cornești, raionul Ungheni, a fost înființată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în urma cerințelor locuitorilor orașului Cornești de a avea un locaș sfânt, în care se va oficia serviciul divin. O clădire a fost amenajată în biserică cu program liturgic stabil.

În perioada 2009-2017 paroh al bisericii a fost Protoiereul Grigorie ROMANCIUC. Lucrările de amenajare a bisericii și teritoriului au fost administrate de părintele Grigorie.

În anul 2019, prin decretul Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, în funcția de paroh al bisericii a fost numit Protoiereul Andrian LUPU. Părintele Andrian administrează lucrările de amenajare a locașului sfânt și desfășoară activitate caritabilă.

Contacte:

Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe”, or. Cornești, r. Ungheni.