Parohia „Buna Vestire”, mun. Ungheni

Biserica „Buna Vestire”.

Localitatea: municipiul Ungheni.

Anul înființării: 2008.

Preot paroh: Protoiereu Anatolie MIHALACHI.

Slujiri arhierești (ultima): 25 noiembrie 2012.

În anul 2008, prin decret mitropolitan, paroh al bisericii a fost Protoiereul Anatolie MIHALACHI.

O clădire din cartierul Ungheni Vale a fost transformată într-o frumoasă biserică, cu hramul în cinstea Bunei Vestiri a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Locașul sfânt a fost amenajat cu străduința părintelui Anatolie și a enoriașilor.

Biserica a fost târnosită la 16 august 2011 de către Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni. Alături de Ierarh au coliturghisit preoți din cadrul protopopiatului Ungheni.

La data de 25 noiembrie 2012, Preasfințitul PETRU a oficiat sfințirea Prestolului (Sfintei Mese) și Dumnezeiasca Liturghie în acest sfânt locaș. Binefăcătorii și ctitorii au fost decorați cu diplome arhierești și medalii.

Preot paroh: Protoiereu Anatolie MIHALACHI.

Contacte:

Biserica „Buna Vestire”, municipiul Ungheni (cartierul Ungheni Vale).