În Lavra Sfântului Serghie de la Radonej a avut loc Adunarea reprezentanților eparhial, responsabili de Mănăstiri și Viață Monahală

La data de 14 decembrie 2016, în aula Academiei Teologice din Moscova, avut loc o Adunarea reprezentanților eparhial, responsabili de Mănăstiri și Viață Monahală

Înainte de începerea adunării la Catedrala Sfintei Treimi a mănăstirii la moaștele „Sf Serghie de Radonej”, președintele Departamentului Sinodal, Mănăstiri și Viață Monahală, Arhiepiscopul de Serghiev Posad, Înaltpreasfințitul TEOGNOST a săvîrșit un Te Deum de sănătate la care s-au rugat toți participanții la ședință.

La întâlnire au participat 119 reprezentanți din 100 de eparhii ale Bisericii Ortodoxe Ruse.

La deschiderea întâlnirii, Înaltpreasfințitul TEOGNOST a transmis binecuvântarea Patriarhului Moscovei și al întregii Rusii, Kirill, a făcut cunoscut participanților ordinea de zi și a invitat să pună întrebări vorbitorilor, să împartășească fiecare din propria lor experiență pozitivă în rezolvarea problemelor stringente ale vieții monahale.

La această ședință a luat parte cu binecuvîntarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni și Preaședintele Sectorului Eparhial, Mănăstiri și Viață Monahală, Arhimandritul KIRIL (Braguța).