Vineri, 26 iunie, 2026, în a doua parte a zilei, la Centrul Eparhial din mun. Ungheni, cu binecuvântarea și la inițiativa Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, s-a desfășurat ședința de lucru cu Protopopii Bisericilor din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni și Președinții Sectoarelor Eparhiale.
În cadrul respectivei ședințe, după cuvântul de binecuvântare și deschidere al Înaltpreasfinției Sale, au urmat discuții constructive în timpul cărora a fost analizate activitățile înfăptuite în prima jumătate a anului 2026.
în continuare, prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Eparhial, Protopopilor și Președinților Sectoarelor Eparhiale, a făcut propuneri legate de planul de activitate pastoral-misionar pe parcursul celeilalte jumătați a anului 2026.
La finalul ședinței de lucru, Înaltpreasfinția Sa a îndemnat pe părinții Protopopi să se implice plenar, dimpreună cu toți preoții din cuprinsul Eparhiei, în buna desfășurare a evenimentelor ce vor avea loc, pentru ca toate activitățile să aibă impactul și rezultatul așteptat, sub toate aspectele: duhovnicesc, educațional, social și cultural.
La sfârșit, părinții protopopi i-au mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru toate dăruirea de sine și grija arhierească ce o poartă exemplar în păstorirea slujitorilor și credincioșilor din Eparhie, dar mai ales pentru strădanie și osteneala depusă în desăvârșirea vieții duhovnicești și apărarea dreptei credinței în cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni.












