Veniţi acum toţi bogaţii pământului şi ascultaţi ce trebuie să faceţi ca să vă îmbogăţiţi în Dumnezeu, deşi cea mai mare parte a lumii este bogată mai mult în păcate decât în avere. Dar totuşi, fiecare are posibilitatea să-şi facă comoară în cer, unde nici furii nu o fură, moliile nu o strică şi rugina nu o roade. Nu vei putea să faci singur o biserică, dar vei putea să dai nişte bănuți, cât de puţini, să se repare o biserică săracă, să cumperi un lucru de trebuinţă la vreo biserică. Nu vei putea să faci un spital, un azil, dar poţi să te duci la căpătâiul unui bolnav, poţi să stai un ceas, două să-l îngrijeşti şi să-l încurajezi. Cât de sărac să fie omul şi tot găseşte pe altul mai sărac decât el, mai nevoiaş, mai lipsit. Căutaţi văduve fără pensie şi copii orfani. Căutaţi pe cei lipsiţi ce nu au căldură, lemne de foc, încălţăminte şi îmbrăcăminte, mâncare şi cele de trebuinţă. Căutaţi case unde sunt orbi, şchiopi şi neputincioşi care n-au nici un ajutor, dar mai ales căutaţi-i pe cei rătăciţi pe căile pierzării şi aduceţi-i la cunoştinţa de Dumnezeu, căci aceştia sunt mai de plâns ca oricare dintre ceilalţi necăjiţi.